П`ятниця, 17.05.2024, 09:00 | Приветствую Вас Гість | Регистрация | Вход
Головна » 2011 » Січень » 29 » Хто і скільки заробляє на подорожчанні бензину.
Хто і скільки заробляє на подорожчанні бензину.
13:10
  Починаючи з грудня минулого року вартість бензину на українських заправках незмінно росла. Зараз найпопулярніший 95-й бензин в більшості регіонів вже перевалив за 8,50 гривен, і, як говорять фахівці, це ще не межа.

ЧОМУ ДОРОЖЧАЄ ПАЛИВО

В Україні є два показники, за якими уважно стежить мало не кожен громадянин. Це бензин і долар. Їх коливаннями можуть пояснити усе. Підходиш до бабусі на ринку, яка влітку торгує яблуками, і запитуєш:
- Бабуся, почому яблучка?
- По 7 гривен, синок.
- Чого ж так дорого? Учора у вас вони ж по 5 гривен були.
- А ти бачив, як бензин сьогодні подорожчав?!
Це, звичайно, жарт, але саме подорожчанням пального у нас пояснюють ціни багатьох інших товарів. Мовляв, паливна складова впливає на вартість товарів і послуг.
А що ж впливає на вартість самого палива?
- Ціна бензину і дизпалива в Україні залежить від двох основних складових - вартості нафти і бензину на світових ринках, а також від тих податків, які сплачує кінець кінцем водій, - говорить директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн. - І якщо зі світовими цінами ми нічого не можемо поробити, то за податки у нас відповідають депутати і уряд. За останні три роки акцизи на паливо піднялися в три рази - з 60 до 182 євро за тонну. Природно, це позначається на роздрібних цінах.
Світові ж ціни на нафту останнім часом повільно, але упевнено йдуть вгору. Якщо подорожчання не припиниться, то бензин на українських заправках дорожчатиме і далі. Адже в нашій країні близько 90% палива - це імпорт.

ХИТРОЩІ "КОРОЛІВ БЕНЗОКОЛОНОК"

Вітчизняні оператори нафторинку частенько піднімають ціни в Україні, тільки почувши про подорожчання, що намітилося. Річ у тому, що якщо сьогодні хтось купив нафту по 90 доларів за барель, це означає, що фізично він її отримає тільки через місяць. Цей принцип описали ще Ильф і Петров : уранці - гроші, увечері - стільці. У цьому і полягає механізм так званих ф'ючерсних постачань, тобто платиш зараз, а нафту отримуєш через місяць. Але часто наші паливні барони не чекають, поки в Україну прийде дороге паливо і набудуть чинності нові податки, а відразу піднімають ціни.

- Великі оператори використовували спекулятивні очікування населення, пов'язані з підвищенням акцизу на нафтопродукти з 1 січня 2011 року, і необгрунтовано підвищили ціни на 30-40 копійок за літр, - вважає аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко. - При цьому першими підвищили ціни мережі, які орієнтовані на імпорт. Хоча паливо, придбане по нових збільшених ставках акцизів, в роздрібну реалізацію поступає не раніше третьої декади січня.

Ми вирішили порахувати, скільки на цьому можна заробити. Таких даних нам ніхто надати не зміг, тому проведемо оцінку самостійно. За даними Держкомстату, в 2009 році в Україні через роздрібну мережу було продано палива більш ніж на 40 мільярдів гривен. Виходить, що реалізовували близько 500 мільйонів літрів в місяць. Якщо на кожному літрі нафтотрейдери "наварювали" 30-40 копійок, то тільки на цьому вони отримали дохід близько 200 мільйонів гривен, тобто по 5 гривен з гаманця кожного українця.

УКРАЇНСЬКИЙ ФЕНОМЕН

Правда, не усі експерти згодні з тим, що нафтотрейдери отримують надприбутки. Одна із причин різкого зростання цін у кінці минулого року фахівці називають припинення безмитного ввезення нафтопродуктів в Україну. Нагадаємо, що аж до кінця листопада одна з компаній, користуючись судовими рішеннями, ввозила і реалізовувала в країні паливо без сплати митних зборів. Таким чином, ціни на багатьох заправках були заниженими - деяким мережам доводилося працювати в мінус.
- У нас була парадоксальна ситуація: ціни на нафту у світі росли, а в Україні ціни на бензин залишалися на одному рівні.



АКЦИЗ ЯК ЗАСІБ ДЛЯ МОДЕРНІЗАЦІЇ

Але це ще не усе біди і напасті, підготовлені українським автолюбителям. Цього тижня Міністерство енергетики і вугільної промисловості України ініціювало введення антидемпінгових мит на імпортні нафтопродукти для бензинів незалежно від напряму імпорту на рівні 130 євро/тона і дизпаливо 80 євро/тона. У міністерстві говорять, що наші заводи не можуть конкурувати з дешевшим імпортом. Експерти ж називають це черговою спробою заробити на простих українцях.
- Упевнений, що усі ці крики про захист вітчизняного виробника - не більше ніж спроба розв'язати проблему за рахунок простих громадян, - говорить Сергій Куюн. - У всьому світі в модернізацію підприємств вкладають величезні кошти, завдяки цьому збільшується глибина переробки нафти, що призводить до зниження кінцевої вартості палива. Наші ж виробництва практично нічого не роблять для модернізації своїх підприємств, а тепер просять ввести додаткове мито, щоб їм було вигідно виробляти паливо. Тобто фактично вони хочуть привести в порядок свої заводи за наш з вами рахунок. Але у світі немає таких прецедентів, коли споживача примушують платити за модернізацію усієї галузі! Зараз у всьому світі зупинені десятки заводів через те, що вони не можуть виробляти конкурентоздатну продукцію, і ніде це питання не вирішується за рахунок населення.

Якими будуть ціни через місяць?

Незважаючи на те що за останні декілька місяців бензин подорожчав майже на гривню, експерти говорять, що це не межа. Водіям треба готуватися до того, що автомобіль може стати розкішшю, а не засобом пересування.
- На сьогодні на заправках ще продається бензин, постачання якого проходили до Нового року, - говорить експерт Сергій Куюн. - Гадаю, що на початок лютого, коли підвищений акциз платитиметься вже з усього бензину, вартість найпопулярнішого 95-го бензину переступить ціну в 9 гривен за літр. Дизельне паливо коштуватиме близько 8,30 грн. за літр. Якщо ж виробникам вдасться пролобіювати введення додаткових мит на імпортне паливо, це додасть ще близько 1,10 грн. на кожному літрі.

Другий важливий чинник, який впливає на роздрібні ціни, - це світова вартість нафти. Якщо барель нафти коштуватиме більше 95 доларів, то 95-й бензин на заправках коштуватиме 10,50-11 гривень, а ДТ - від 9 до 9,50 грн. за літр.

ДО РЕЧІ

Яку частину у вартості товарів і послуг займає паливо
Перевезення і транспорт 35%
Сільськогосподарська продукція 15%
Товари народного споживання 10%
Продукція важкої промисловості до 5%

Андрій ГАЦЕНКО  "Комсомольська Правда"

Категория: Новини в Україні | Переглядів: 935 | Додав: taksi | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]