Субота, 30.09.2023, 12:41 | Приветствую Вас Гість | Регистрация | Вход

Каталог статей

Головна » Статьи » Правовий довідник

Штраф на місці та заочно - оскаржуємо.

ШТРАФ ЗАОЧНО

Починаючи з нового року інспектори ДАІ перестали зупиняти автомобілі за перевищення швидкості, а замість цього просто фіксують порушення. Природньо, дуже багатьом водіям після поїздки по трасі почали приходити поштою штрафні квитанції на значні суми - від 300 до 20 тис. грн. (у народі такі ухвали охрестили «листами щастя»). Причому, за словами самих водіїв, частина порушень - вигадані.

Оскаржити «лист щастя» можна. Для цього необхідно дотримуватися наступного алгоритму.

1. Не поспішаєте платити. У тих, що вступили в дію в листопаді 2008 року змінах в КОАП є пункт про те, що автомобіліст має право оскаржити вирішення інспектора протягом 10 днів з дня винесення ухвали. А якщо штраф був не сплачений протягом 15 днів, то сума штрафу збільшується в два рази. Проте практика показує, що часто лист приходить через два-три тижні після фіксації факту перевищення швидкості. «Поспішати платити подвійну суму штрафу не варто», - говорить столичний адвокат Олексій Святогор. За його словами, згідно законодавству, відлік цих самих 15 днів починається не з моменту винесення ухвали, а з моменту одержання листа порушником. Значить, у водія є час для оскарження.

2. Пишіть у відповідь лист в ДАІ. Згідно ч. 2 ст. 14-1 КОАП, за наявності обставин, що свідчать про здійснення правопорушення іншою особою, власник в 10-денний термін з моменту винесення ухвали має право повідомити про це органу або посадовій особі, яку ця ухвала винесла. При цьому виконання ухвали припиняється, а ДАІ проводить заходи з метою встановити дійсного порушника. Сформульована стаття таким чином, що якщо цього порушника співробітники ДАІ не знайдуть, - це вже не буде проблемою власника транспортного засобу. І раніше винесені ухвали проти автовласника виконуватися не будуть.
Вадим Володарський, для того, щоб уникнути несправедливого штрафу, радить написати наступне: «У момент порушення я знаходився не за кермом, на підставі п. 2.2. ПДР передав управління знайомому, прізвище якого не знаю, бачив у нього наявність водійського посвідчення і поліс страхування цивільної відповідальності, за наявності якого він має право управління всіма транспортними засобами». В цьому випадку виконання ухвали припиняється, до опиту всіх потенційних порушників співробітниками ДАІ. 

3. Скаржтеся в прокуратуру. Відправивши лист до ДАІ, є сенс звернутися в прокуратуру з скаргою на незаконні дії інспектора ДАІ. Так, за словами Вадима Володарського, виносячи ухвалу без участі водія, співробітники ДАІ порушують ст. 268 КОАП, яка визначає, що «особа, що привертається до адмінвідповідальності, має право на юрпомощь, збір і надання доказів». Є сенс писати і «Заяву про злочин». За словами адвоката Олексія Святогора, займаючись лише фіксацією правопорушень, а не присікаючи їх, співробітники ДАІ порушують ст. 2 і ст. 10 Закону України «Об міліції», згідно яким співробітник міліції зобов'язаний зупинити правопорушення, якщо виявив його. Ігноруючи свої обов'язки, співробітники ДАІ ризикують життям інших учасників дорожнього руху, оскільки автомобіль, що перевищує швидкість, може спровокувати ДТП.

4. Подавайте позов до суду. Одночасно з вищепереліченими діями необхідно подавати Позовну заяву до суду за місцем проживання, в якому потрібно повідомити суть звернення і аргументи в свою користь. Крім того, на початку засідання можна подати клопотання, в якому попросити про наступний:     викликати інспектора ДАІ, який виніс ухвалу, до суду;

  • витребувати у ДАІ документальний доказ того, що інспектор, який виніс ухвалу, має допуск до роботи з приладом «ВІЗИР»;
  • вимагати у ДАІ інструкцію до «Візиря» і документальні докази того, що прилад, що зафіксував порушення, використовувався згідно інструкції з експлуатації (вологість, температура повітря і атмосферний тиск у момент фотофіксації відповідали інструкції);
  • витребувати докази того, що фотофіксація була вироблена саме в населеному пункті, а не за містом, де дозволено їздити швидко.
ШТРАФ НА МІСЦІ

Отже, вас зупинив інспектор ДАІ і складає протокол, не дивлячись на ваші запевнення, що прилад «привласнив» вам швидкість іншого автомобіля.

1. Вимагайте копії документів. При складанні протоколу обов'язково вимагайте копію протоколу і ухвали, інакше вам просто нічого буде оскаржити в суді. У графі «пояснення протоколу» напишіть: «Свою провину не визнаю, свідків, підтверджуючих те, що написане в протоколі, немає, мої пояснення і клопотання прикладені на окремому листі, залученому до протоколу». Якщо є свідки, які можуть підтвердити невинність, обов'язково вкажіть і їх. Прослідкуєте, щоб в незаповнених графах протоколу стояли прочерки (можна у вигляді букви Z) - щоб уникнути дописок.

2. Переносите розгляд справи. Далі напишіть на ймення інспектор, який вас зупинив, клопотання, в якому просите відкласти розгляд справи і винесення ухвали на декілька днів у зв'язку з тим, що у вас недостатньо юридичних знань з даного питання і необхідна консультація юриста, а також про перенесення розгляду справи за місцем проживання. Написати необхідно 2 екземпляри, на кожному з них попросите інспектора розписатися. Потім один залиште собі, другою віддайте інспекторові.

3. Скаржтеся у разі відмови. Якщо співробітник ДАІ перешкоджає написанню клопотання або не хоче залучати його до протоколу, подзвоните у відділ внутрішньої безпеки ДАІ (перелік телефонів можна знайти на сайті www.mvs.gov.ua) і розкажіть, що інспектор порушує закон, позбавляючи вас законних прав. Досвід показує, що телефонувати довіри ДАІ зазвичай сенсу немає: на дроті сидять такі самі даїшники. Крім того, можна написати скаргу в прокуратуру.

Далі у вас є до винесення постанови мінімум три дні для вивчення методів захисту і протоколу. Можна проконсультуватися у юриста, а можна пошукати потрібну інформацію в інтернеті.

Зразки позовнихАРГУМЕНТИ ДЛЯ СУДУ

1. Прилад використовують неправильно. «Є сенс акцентувати увагу на тому, що прилад «ВІЗИР» не є засобом автоматичної фіксації, - говорить Вадим Володарський. - Параметри його роботи встановлює інспектор, він може проводити з ним якісь маніпуляції, пересувати з місця на місце. А в ст. 122 КОАП сказане про прилади, що працюють виключно в автоматичному режимі».

2. Знімок зроблений не в тому місці. Звернете увагу суду на те, що на фотографії не видно чітко, де саме відбулося порушення, можна добре розглянути лише цифри із швидкістю руху автомобіля. Проте адміністративним правопорушенням є не рух автомобіля з певною швидкістю (що підтверджує фотознімок), а «перевищення водіями транспортних засобів встановлених обмежень швидкості руху більш ніж на двадцять кілометрів на годину» (ст. 122 КпАП). Отримана фотографія не дозволяє однозначно встановити місце знаходження автомобіля під час його зйомки на камеру.
Документом, який містить інформацію про місце здійснення правопорушення (адреса і зона дії того або іншого дорожнього знаку), є ухвала у справі про адміністративне правопорушення. Але якщо водія не зупиняли і він не розписався в протоколі, то не можна визнавати факт порушення доведеним. А відсутність складу правопорушення є підставою для закриття справи (п. 1 ст. 247 КпАП). Правда, така позиція не підходить у випадку, якщо зафіксована швидкість руху автомобіля складає більше 110 км/год (межа дозволеної в Україні швидкості).

3. Знімок можна підроблювати. Слід звернути увагу судна на те, що фотографія ніяк не захищена і може бути виготовлена в «фотошопі».

ШТРАФИ І ТЕХОГЛЯД


Допустимо, терміни для оскарження вже пройшли, або ви програли справу, а штраф несплачений в покладених 15 днів. У КпАП мовиться, що в цьому випадку сума штрафу збільшується в два рази. Але юристи стверджують, що на практиці не все так сумно.
«Можливість збільшення штрафних санкцій в два рази не прописана в законі «Про виконавче провадження», який з 1999 року не змінювали. Якщо в постанові чітко написано «стягнути 255 грн.», то, згідно із законом, повинні вимагати саме цю суму», - говорить Олексій Святогор. Іншими словами, ні про яке стягнення штрафу в подвійному розмірі мови йти не може.

За словами експерта, вимагати що-небудь з водія має право тільки Державна виконавча служба на підставі виконавського листа, але якщо штраф не був сплачений протягом трьох місяців, то його списують як безнадійний (ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження»)».
Проте останнім часом співробітники ДАІ відмовляють в проходженні техогляду водіям, у яких є заборгованості по оплаті штрафів, посилаючись на власну базу даних. Юристи стверджують, що дані дії є незаконними, оскільки, за даними Держслужби спецзв'язку і захисту інформації України, так звана база ДАІ не пройшла процедури сертифікації, а отже, її дані не можуть нести доказового характеру. В той же час КпАП не зобов'язує водія що-небудь доводити співробітникам ДАІ.


МВС ЛИЦЕМ ДО ВОДІЇВ


Після численних програних судів, скарг автомобілістів і публікацій в ЗМІ керівництво МВС прийняло рішення змінити методику роботи інспекторів ДАІ. Згідно з розпорядженням в.о. міністра внутрішніх справ Михайла Клюєва №446 від 21 травня, даїшникам, по-перше, забороняється працювати в прихованому режимі (без форми і на цивільних автомобілях) і вести фотофіксацію під прикриттям зелених насаджень і об'єктів дорожнього сервісу. По-друге, відтепер співробітники ДАІ мають право фіксувати швидкість не раніше чим після 1 км. за знаком обмеження швидкості.
Також в розпорядженні пан Клюєв звертає увагу на неприпустимість зупинки автомобілів без причини, а також фіксації порушення правил дорожнього руху в тому випадку, якщо вони були викликані поганим станом дорогі (наприклад, якщо автомобіліст вимушений об'їжджати яму по зустрічній смузі). Крім того, даїшників зобов'язали ходити на судові засідання, які викликані оскарженням ухвал.
Ще одне нововведення стосується оформлення ухвал про перевищення швидкості. Відтепер до нього прикладатимуть не одну фотографію порушення, а три-чотири - з чіткою прив'язкою до місцевості. Також ДАІ зобов'язали разом з дорожніми службами в найкоротші терміни провести ревізію всіх знаків обмеження швидкості і до 15 червня зняти все невиправдано розставлені знаки «40». Одночасно ДАІ зобов'язано провести роботу по установці на деяких міських дорогах знаків «80».


За матеріалами : Сегодня

Категория: Правовий довідник | Додав: taksi (27.10.2009)
Переглядів: 2969 | Рейтинг: 5.0/3 |
Всього коментарів: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]