Середа, 09.10.2024, 00:27 | Приветствую Вас Гість | Регистрация | Вход
Головна » 2010 » Травень » 4 » Чи потрібно показувати інспектору ДАІ поліс «автоцивілки»?
Чи потрібно показувати інспектору ДАІ поліс «автоцивілки»?
09:45
  Тема перевірки співробітниками ДАІ страхового поліса викликала гостру дискусію серед водіїв. Частина автомобілістів упевнена, що Державтоінспектор має повне має право вимагати у водія поліс ЦВ у будь-який час, коли це йому захочеться. Але це - не так!

Українське законодавство дуже заплутано, і очевидно, що велика частина громадян, абсолютно не розуміє, як воно працює. Часто ухвали Кабінету Міністрів повністю рпотиречать Законам України, що вводить в оману водіїв, а також дає механізми інспекторам ДАІ маніпулювати і незаконно штрафувати пише Дорожній контроль.

Щоб поставити крапку в питанні законності перевірки страхового поліса, хочемо розшифрувати норми законодавства, а також показати, як вони працюють на практиці.

Всім відомо, що Закон завжди стоїть вище за підзаконний акт, і ніяка ухвала уряду не може розширити або звузити його дію.

Кожна людина, хто сідати за кермо автомобіля повинна знати, що основний документ, який регламентує його права, і обов'язку називається Закон України «Про дорожній рух». У ст. 16 цього закону, написано, що водій зобов'язаний мати при собі і на вимогу співробітників міліції передавати для перевірки посвідчення, реєстраційні і інші документи, підтверджуючі право на управління транспортним засобом, а також дорожні (маршрутні) листи і документи на вантаж (окрім власників транспортних засобів, які використовують їх в індивідуальних некомерційних цілях), що перевозиться, а у випадках, передбачених законодавством, страховий поліс про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників сухопутних транспортних засобів ліцензійну картку на автомобільний транспортний засіб у випадку надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів.

Як видно, законодавець чітко розділив процес передачі співробітникові міліції документів на машину і страхового поліса. Простими словами - обов'язок водія показати Цивілку, виникає тільки у випадках передбачених законодавством, і ці випадки відрізняються від тих, які виникають при обов'язку показати права і техпаспорт.

Що ж це за випадки, про яких мовитися Законі «Про дорожній рух»? Адже не дарма законодавець помістив цю фразу? Відповідь на це питання ми зможемо знайти в Законі «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». У пункті 21.2 ст. 21 вказаного документа мовитися, що контроль за наявністю договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів здійснюється Державтоінспекцією МВС України під час проведення державного технічного огляду, реєстрації транспортних засобів, а також при складанні протоколів по порушеннях правил дорожнього руху і оформленні матеріалів дорожньо-транспортних подій.

Таким чином, Законом України визначений чіткий перелік випадків, коли інспектор має право зажадати, а водій зобов'язаний надати страховий поліс. У будь-яких інших ситуаціях, перевірка ЦВ - незаконна.

Проте, у такої позиції є ярі супротивники. Співробітники ДАІ, а також частина «співчуваючих» їм водіїв, посилаються на Правила дорожнього руху. У пункті 2.1 Правил вказано, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів і згідно п.2.4 на вимогу працівника міліції передати його для перевірки.

Виходить, що ПДР зобов'язують водія передавати поліс завжди, коли побажає інспектор, не дивлячись на випадки, передбачені законодавством. Але як ми вже писали, при конфлікті двох нормативно-правових актів, вищу силу матиме Закон. Що ж робити в цій ситуації водієві? Ми однозначно радимо слідувати саме Закону «Про дорожній рух», тим паче, що за відмову передавати поліс, інспектор ДАІ не має права вас оштрафувати.

Згідно ст. 126 Кодексу про адміністративні порушення, покарання слідує за управління транспортними засобами водіями, які не мають при собі або не пред'явили або не передали для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, талона до нього, реєстраційних і інших документів, підтверджуючих право користування або розпорядження транспортним засобом, а у випадках, передбачених законодавством, належним чином оформленого дорожнього листа або документів на вантаж, що перевозиться, ліцензійної картки на транспортний засіб, а так само поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Тобто, адміністративна відповідальність наступає тільки тоді, коли водій не передав або не пред'явив поліс ЦВ у випадках передбачених законодавством. Це означає, що якщо вас зупинили і оштрафували за відсутність поліса не у вказаних випадках, то така ухвала ДАІ незаконна і елементарно буде скасовано в суді.

Правда автомобілісти, які упевнені в законності перевірки поліса «просто так», вважають, що обов'язок передати поліс в ПДР, і є тим самим випадком передбаченим законодавством. Але тут виникає просте питання, а навіщо тоді законодавцеві було розділяти на дві процедури перевірку прав і поліса? Відповідь на це питання очевидна - при всіх претензіях до народних депутатів, вони все-таки додумалися обмежити право співробітників ДАІ перевіряти поліс. А ось в Кабінеті Міністрів, якому підкоряється МВС, а, отже, і ДАІ - навпаки бажають мати якомога більше повноважень. Тому і виникла ситуація коли ПДР (ухвала Кабміну) намагається розширити дію Закону України спотворюючи суть його положень.

Але з цього законодавчого конфлікту, є чіткий вихід. Потрібно просто почитати Конституцію. Ст. 19 Основного закону свідчить, що органи державної влади і їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і в спосіб, передбачений Конституцією і законами України.

Прочитавши цю статтю, стає зрозумілим, що співробітник ДАІ як представник державної влади зобов'язаний діяти тільки так, як написано в законах. Підкреслимо - не згідно підзаконним актам, наказам, ухвалам, а саме законам, які приймаються у Верховній Раде України, а не в будівлі уряду або чиновницьких кабінетах.

Тому виникає питання - якщо законом України визначений перелік випадків, коли співробітник ДАІ має право зажадати поліс, то чи зобов'язаний громадянин виконувати незаконні розпорядження інспектора показати ЦВ «просто так»? Очевидно, що ні. І за відмову виконувати таку незаконну вимогу - водій не нестиме відповідальність.

Звернемо увагу, що в ст. 185 КУпАП написане, що громадянин карається за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі співробітника міліції при виконання ним службових обов'язків.

На жаль багато «юристів» з автомобільного середовища, а також співробітники міліції не можуть усвідомити, що людина повинна підкорятися виключно закону, а не виконувати будь-яке маревне бажання представника влади.

Тепер ми хочемо перейти до практичної сторони питання. Представимо ситуацію, що без якої або причини вас зупинив інспектор і наказав передати поліс, на що ви відповіли відмовою. Співробітник ДАІ, виписує на вас максимальний штраф 850 гривень і бажає щасливої дороги.

Отримавши ухвалу на руки, вам необхідно в десятиденний термін скласти позовну заяву до суду, з аргументацією, яку ми вказали вище. Особлива увага, варто обернути на п. 3 ст. 70 КАС України, який свідчить, що докази, отримані з порушенням закону, судом при розгляді справи не беруться до уваги.

Як правило, єдиним доказом вашої провини є протокол, який Даішник виписує на місці. Але оскільки, інспектор прямо порушив процедуру перевірки страхового поліса, то добув він цей протокол - незаконно, а отже в суді він не матиме абсолютно ніякої сили. У результаті у Даішника не буде жодного доказу вашої провини, а тому штраф буде скасований.

Необхідно відзначити, що часто судді при розгляді справи не беруть до уваги процесуальні порушення. У такому разі, ми радимо разом з позовом подавати копію страхового поліса, а в самому позові вказати - що ви мали його при собі, а у інспектора немає жодного серйозного доказу того, що ви його не пред'явили. Природньо, що це спрацює тільки в тому випадку, якщо ви заздалегідь застрахувалися, а сам поліс просто забули удома.

Щоб не бути голослівними, хочемо привести реальний приклад відміни штрафу «за відсутність поліса ЦВ». У жовтні в «Дорожній контроль» звернувся київський водій, який розповів, що, виїжджаючи з парковки, він був зупинений інспектором ДАІ, нібито за рух по тротуару. Окрім прав і техпаспорта Даішник зажадав і поліс, який автомобіліст відразу не зміг надати.

У результаті, інспектор виписав штраф на 430 гривень. У протоколі, водій написав свою незгоду. Побачивши такий запис, Даішник почав залякувати автомобіліста, що відправить машину на штрафплощадку, а тому змусив водія дописати в лапках «дома». При цьому інспектор навіть вписав свідків, які нібито підтвердили відсутність поліса.

Отримавши ухвалу на руки, «Дорожній контроль» в терміновому порядку склав позовну заяву і відправив до суду.

24 листопада відбулося судове засідання, на яке навіть з'явився сам інспектор ДАІ, який виписав вказаний штраф. Під час розгляду справи, суддя запитала «вартового порядку» на якій підставі він зупинив водія, на що Даішник почав мимрити і заявив «що не пам'ятає». Єдиним «виправданням», які висловив інспектор, було те, що він «за 18 років служби жодного разу не порушив Закон». На щастя, такі аргументи абсолютно не переконали суддю, і нікчемний папірець з штрафом в 430 гривень був скасований.

У мотивуючій частині постанови суду вказано, що інспектор не надав жодного серйозного доказу того, що водій зробив адміністративну провину. Як видно, знання законів дає реальні механізми в боротьбі проти бандитів в погонах, які знову і знову розписуються у власній неписьменності.

Багато водіїв можуть сказати - навіщо займатися подібними речами, адже куди простіше показати інспекторові ДАІ страховий поліс і поїхати собі далі. Ми категорично не згодні з такою позицією. Автомобілісти дуже розбалували представників влади своєю байдужістю. Середньостатистичний державтоінспектор вже звик, що водій, щоб не мати проблем, виконуватиме будь-яке його бажання, що породжує явне беззаконня і вседозволеність.

Уже склалася певна судова практика з цього приводу.




Категория: Законодавство | Переглядів: 15388 | Додав: taksi | Рейтинг: 4.5/2 |
Всього коментарів: 1
0  
1 Микола   (21.08.2010 10:49) [Матеріал]
Підкажіть будь-ласка,якщо в мене не законно перевірили страховий поліс цв,і він виявився протермінований 4 дні,мені виписали протокол штраф-425грн.,чи зможу я оскаржити його в суді,посилаючись на не законну його перевірку?


Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]