Субота, 30.09.2023, 10:43 | Приветствую Вас Гість | Регистрация | Вход

Каталог статей

Головна » Статьи » Правовий довідник

Відновлюємо позовні строки оскарження постанов ДАІ
Ми дізналися, як повернути незаконно виписаний штраф

Прийняте 2 липня Генпрокуратурою розпорядження із забороною для ДАІ займатися розсилкою так званих "листів щастя" дає для автомобілістів нові можливості для оскарження виписаних без складання протоколу ухвал. Адвокат об'єднання "КРЕДО" Вадим Володарський вважає, що тепер на підставі розпорядження ГПУ автомобілісти можуть, окрім позову до суду, подавати ще і скарги в прокуратуру за фактом перевищення повноважень співробітниками ДАІ. Правозахисник Олексій Святогор називає ще один плюс нового розпорядження: оскільки подібні дії ДАІ офіційно були визнані незаконними, то водії, що раніше сплатили штрафи, які прийшли поштою, відтепер можуть вимагати їх повернення. Ми з'ясували, як це зробити.

1. ВІДНОВЛЮЄМО ТЕРМІНИ ДЛЯ ОСКАРЖЕННЯ

 Спершу оштрафований водій повинен знайти спосіб відмінити раніше прийняту ухвалу ДАІ про здійснення правопорушення - перевищення швидкості.

Найголовніша проблема для оскарження полягає в тому, що, згідно ст. 288 Кодексу України про адмінпорушення (КпАП), у автомобіліста для цього є лише 10 днів. Проте ст. 289 КпАП передбачене право на відновлення термінів в тому випадку, якщо вони були пропущені з поважної причини. "Ви можете написати, що довго хворіли, були у відрядженні, відпустці або доглядали дитину або інваліда. Правда, потрібно прикласти докази: довідку від лікаря, командировочний лист, санаторну путівку, довідку з органу соцопіки та інші, що мають відношення до справи доказу", - говорить Олексій Святогор.

Адвокат також вважає, що можна написати те, що ви не знали про те, що такі ухвали вважаються за незаконні, тому чесно заплатили штраф, а тільки зараз дізналися про це з преси (можна прикласти публікацію з газети "Сьогодні" від 14 серпня) і хочете відновити свої права. Правда, Вадим Володарський говорить, що шансів для позитивного вирішення у такому разі буде набагато менше.
Згідно КпАП, терміни можуть бути відновлені начальником ДАІ, прокурором або суддею. Якщо по-перше двох органах влади у відновленні термінів відмовили, потрібно звертатися до суду. Згідно ст. 99 Кодексу України про адміністративне судочинство, скарги по адмінсправам можуть прийматися протягом року.2. ОСКАРЖИМО АДМІНПРОТОКОЛ


Як і у випадку з відновленням пропущених термінів, оскаржити прислане поштою про адмінпорушення можна у начальника ДАІ, в прокуратурі або в суді. Звичайно, в те, що начальник ДАІ відмінить вирішення свого підлеглого, віриться насилу, проте районна (міська) прокуратура в світлі останніх подій буде на стороні водія: начальник департаменту захисту конституційних прав громадян ГПУ Олексій Денісюк роз'яснив, що на думку прокуратури законними є тільки ті ухвали, які виписані з складанням протоколу. А джерело в прокуратурі Донецької області розповіло нам, що розпорядження ГПУ для всіх нижчестоячих прокуратур - керівництво до дії! Тобто прокурор при зверненні водія повинен винести на ухвалу ДАІ протест.
Є і великі шанси на виграш в суді: за даними громадської організації "Дорожній контроль", судді останнім часом відміняють такі ухвали пачками (зразок скарги дивитеся ТУТ .

3. ПОДАЄМО ПОЗОВ НА КАЗНАЧЕЙСТВА


Відразу після того, як ви отримали позитивне рішення за своєю скаргою на ухвалу, потрібно йти до суду і подавати позов на районне і центральне казначейство, а співвідповідачем написати виконавчу службу. У заяві потрібно вказати, що ухвала, на підставі якої був сплачений штраф, скасована - тепер ви від казначейства вимагаєте повернути гроші, а від виконавчої служби - закрити виконавче виробництво. Олексій Святогор говорить, що шанси виграти таку справу цілком реальні, правда, багато що залежить від настрою судді.4. ЗАБИРАЄМО ГРОШІ

Виграна справа - тільки половина успіху. Закріпити його потрібно, "вибивши" з місцевого і державного бюджетів свій штраф назад. Для цього потрібно з'явитися до начальника райвідділення казначейства і показати рішення суду, а також пред'явити номер рахунку, куди ви хочете перерахувати гроші. Якщо казначейство добровільно платити відмовляється, з виконавчим листом потрібно звернутися до державного виконавця і вимагати накладення арешту на рахунки казначейства і примусового стягнення грошей.

5. ПОДАЄМО ПОЗОВ НА ДАІ

Як бачимо, щоб отримати свої гроші назад, доведеться витратити досить немало часу і сил, за що можна пред'явити до ДАІ претензію. "Автомобіліст, потерпівший унаслідок незаконних дій ДАІ, має право на компенсацію морального і матеріального збитку", - відзначає Вадим Володарський. За його словами, стягнути з даїшників гроші цілком реально. Для цього потрібно подати позов до районного суду, в якому викласти суть справи і написати, скільки конкретно грошей, часу, сил і нервів довелося витратити на відновлення справедливості, а також описати, яку ви отримали моральну травму після того, як вам прийшов незаконний лист з штрафом. До позову можна прикласти чеки з аптеки, довідки про погіршення стану здоров'я, чеки таксі, рахунку адвоката, словом, будь-які докази, які мають відношення до справи. Юрист Донецької колегії адвокатів Маріна Гавяда вважає, що у такий спосіб цілком реально покарати ДАІ на 3-4 тисячі гривень.
Крім того, можна подати скаргу на начальника ДАІ Сергія Коломійця в прокуратуру. У скарзі потрібно вказати, що розпорядження Генпрокуратури датоване 2 липня, а за станом на вересень даїшники продовжують розсилати "листи щастя". За словами Марини Гавяди, ГПУ повинна порушити справи за фактом порушення начальником ДАІ відразу 2 статей КпАП: ст. 185-6 "Невиконання розпорядження прокурора" (136 грн. штрафу) і ст. 186 "Самоправство" (119 грн. штрафу). Також потрібно скаржитися на дії даїшників, які не присікли порушення, як це вимагає ст. 5 ЗУ "Про міліцію"."Візір"-"автомат" РОБИТИМЕ БРАКОВАНІ ФОТО

Відразу після публікації про існування розпорядження Генпрокуратури ДАІ розповсюдила прес-реліз, в якому спростовує те, що прокуратура заборонила використовувати "Візиря" як прилад для автоматичної фіксації перевищення швидкості і наполягає на тому, що "Візир" може працювати і в автоматичному режимі. Також в повідомленні мовиться про те, що ДАІ відправила швидкоміри назад до виробника для доопрацювання - мовляв, після модифікації всі питання будуть зняті.

Щоб прояснити ситуацію, ми подзвонили в офіс виробника приладу "Візир", ЗАТ "Ольвія" (Санкт-Петербург, Росія). Гендиректор компанії Сергій Зайцев розповів, що доопрацювання-то вони зроблять, але оскільки "Візир" спочатку не розроблявся як автоматичний прилад, то, після модифікації, в авторежимі він видаватиме дуже багато бракованих (змащених, затемнених або пересвеченних) знімків - до 70-80%.

"Ми зробили прошивку, в результаті якої прилад працюватиме тільки в режимі "ближня мета" і автоматично знімати автомобілі, які перевищують заданий поріг швидкості. Але обов'язково потрібно, щоб "Візир" був встановлений під кутом 18 градусів по відношенню до проїжджої частини", - відзначив Зайців.

За його ж словами, проблеми в Україні виникли тому, що у нас "прилад використовували безграмотно": він розроблявся саме як мобільний пристрій, а не автоматичне. Він відзначив, що прошивка приладу - тимчасова міра: "Ваші даїшники хочуть купити у нас повністю автоматизовані комплекси "Арена", але у вас - вибори і грошей на "Арену" уряд не дає".

За матеріалами : Сегодня

Категория: Правовий довідник | Додав: taksi (27.10.2009)
Переглядів: 7830 | Рейтинг: 3.9/8 |
Всього коментарів: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]